Khoo Siew Ming D20102040562 ( P01 )
Sunday, 11 December 2011
Sumber-sumber Di Malaysia
Rancangan Pengajaran Harian
Mata pelajaran: Kajian Tempatan
Bidang pelajaran: Jenis –jenis sumber
Objektif pembelajaran: Menyatakan jenis-jenis sumber di Malaysia
Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:
A Menguasai pengetahuan
a. Jenis sumber dibahagi kepada 7 jenis iaitu mineral, air, udara, hasil hutan , hasil laut dan tanih.
b. Petroleum, gas asli,kayu rotan, dammar dan tanih.
B Menguasai kemahiran
a. Menamakan jenis-jenis sumber di Malaysia
b. Melakar peta minda yang menunjukkan 7 jenis sumber
c. Menghargai sumber alam sekitar
C Mengamalkan sikap dan nilai murni serta pemikiran kreatif
a. cinta kepada negara
b. menghargai sumber alam sekitar
Bahan, peralatan dan bahan sumber:
1. gambar yang menunjukkan jenis jenis sumber
2. Powerpoint yang memaparkan jenis-jenis sumber
Pengetahuan sedia ada:
1. Murid pernah menggunakan beberapa jenis sumber dalam kehidupan harian.
| Langkah/Masa | Isi Kandungan | Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran | |
| Aktiviti Guru | Aktiviti Murid | ||
| Permulaan/ Mencungkil idea (5 min) | Guru menunjukkan gambar –gambar jenis sumber. | Memaparkan gambar dan menyoal. | Meneliti gambar dan menjawab soalan. |
| Langkah 1 (5min) | Membincangkan jenis-jenis sumber berdasarkan gambar dan sumber sebenar. | Guru membincang tentang jenis-jenis sumber berdasarkan gambar dan sumber sebenar. | Murid membincang tentang jenis-jenis sumber berdasarkan gambar dan sumber sebenar. |
| Langkah 2 (15min) | Menunjukkan powerpoint sambil menerang powerpoint.( pp1) | Guru menunjukkan powerpoint sambil menerang. | Murid melihat power point yang disediakan. . |
| Langkah 3 (10min) | Melukis peta minda di bawah bimbingan guru | Guru membimbing murid membuat peta minda. | Murid membuat peta minda di bawah bimbingan guru. |
| Langkah 4 (5 min) | Menghasil peta minda. | Guru meminta Setiap murid memberi penjelasan tentang peta minda. | Setiap murid memberi penjelasan tentang peta minda |
| Langkah 5 (10min) | Membuat lembaran kerja ( lampiran1) | Guru mengedarkan lembaran kerja | Murid membuat lembaran kerja yang disediakan |
| Aplikasi Idea ( 5min) | 1 Kesan sumber semakin berkurang | Guru menanya tentang kesan sumber semakin berkurangan | Murid menyelesaikan masalah melalui perbincangan |
| Refleksi/ Penutup (5 min) | Guru membuat rumusan tentang jenis-jenis sumber | Guru membuat rumusan dan menanya soalan. | Murid menjawab soalan. |
Latihan Kajian Tempatan Tahun 6
BAHAGIAN A
Jawab semua soalan dengan
membulatkan pilihan jawapan yang
betul.
1. Manakah antara berikut merupakan sumber tenaga ?
A. Bijih timah
B. Batu arang
C. Air hujan
D. Tanah-tanih
2. Semua yang berikut adalah sumber yang boleh dibaharui
kecuali
A. ikan
B. tanah
C. matahari
D. emas
3. Bahan-bahan berikut diperlukan untuk membuat
barangan di atas :
I. besi
II. getah
III. kayu
IV. batu
A. I dan II
B. I, II dan III
C. I, II dan IV
D. I, II, III dan IV
4. Negeri-negeri berikut mengeluarkan petroleum di
Malaysia kecuali
A. Sabah
B. Sarawak
C. Terengganu
D. Johor
Hasil hutan, kayu balak, damar dan hutan
5. Pernyataan di atas adalah mengenai hutan
A. belukar
B. khatulistiwa
C. gunung
D. paya bakau
6. Hasil laut yang digunakan untuk membuat budu ialah
A. udang C. kerang
B. ketam D. ikan bilis
7. Agensi utama yang terlibat dalam usaha penghutanan
semula ialah
A. Jabatan Perhutanan Semula
B. Unit Perancang Hutan
C. Institut Pemulihan dan Perhutanan Malaysia
D. Institut Penyelidikan Perhutanan Malaysia
8. Cara menangkap ikan yang tidak sesuai digunakan di
pantai timur Semenanjung Malaysia ialah
A. jala
B. pukat tarik
C. kelong
D. pukat tunda
9. Keadaan berjerebu disebabkan oleh
A. pencemaran air
B. pencemaran bunyi
C. pencemaran udara
D. pencemaran laut
10. Hasil eksport Malaysia yang paling utama ialah
A. getah
B. kelapa sawit
C. petroleum
D. barangan kilang
11. Manakah antara berikut adalah contoh industri berat ?
A. Membuat perabot
B. Memproses kelapa sawit
C. Membuat simen
D. Membaiki kereta
12. Barangan berikut dibuat daripada bijih timah kecuali
A. peluru
B. batu jala
C. kotak pensel
D. pembungkus coklat
13. Prinsip Rukun Negara yang ketiga ialah
A. kepercayaan kepada Tuhan
B. kedaulatan undang-undang
C. keluhuran perlembagaan
D. kesetiaan kepada raja dan negara
14. Manakah antara berikut adalah permainan tradisional negara
kita ?
A. Bola sepak
B. Tenis
C. Sepak takraw
D. Badminton
15. Kilang penapis petroleum terletak di ( ).dan di ( )
A. Pelabuhan Kelang, Labuan
B. Bintulu, Labuan
C. Kerteh, Lutong
D. Bintulu, Lutong
16. Berikut ialah akibat daripada banjir kecuali
A. kehilangan nyawa dan harta benda.
B. aktiviti harian tergendala.
C. rancangan lima tahun Malaysia tidak dapat dilaksanakan.
D. sistem perhubungan seperti jalan raya dan jalan kereta
api terputus.
PULAU PINANG
MELAKA
SABAH
SARAWAK
17. Ketua negeri bagi negeri-negeri di atas dikenali sebagai
A. Yang Dipertuan Negeri
B. Yang Dipertua Negeri
C. Ketua Menteri
D. Menteri Besar
18. Mahkamah yang digunakan untuk membicarakan
seseorang yang berumur di bawah 18 tahun ialah
A. Mahkamah Majistret
B. Mahkamah Tinggi
C. Mahkamah Juvana
D. Mahkamah Rayuan
19. Negara kita mula menumpukan perhatian kepada sektor
industri kerana
A. negara kita selalu mengalami bencana alam
seperti banjir yang boleh memusnahkan hasil pertanian.
B. kawasan pertanian telah ditebusguna sebagai
kawasan perumahan.
C. eksport utama negara kita yang kebanyakannya terdiri
daripada bahan-bahan mentah tidak mendapat
harga yang tetap di pasaran dunia.
D. sektor industri mendatangkan keuntungan
yang lebih banyak berbanding dengan sektor
pertanian.
20. Hutan di negara kita dianggap istimewa kerana sebab-sebab
berikut kecuali
A. terdapat tumbuhan dan hidupan liar.
B. menjadi kawasan tadahan hujan.
C. terdapat kegiatan pertanian pindah.
D. membekalkan hasil hutan yang berguna.
21. Antara pernyataan berikut,
yang manakah tidak benar ?
A. Kitar dan guna semula kertas buangan boleh
menyebabkan pencemaran alam.
B. Hasil logam yang dilebur semula boleh digunakan
untuk membuat kenderaan.
C. Dengan adanya proses guna semula kertas, kadar
penebangan hutan dapat dikurangkan.
D. Kitar dan guna semula sisa buangan mengelakkan
pembaziran.
22. Antara berikut, bahan-bahan apakah yang boleh digunakan
untuk tujuan kitar dan guna semula ?
I. Plastik
II. Besi sekerap
III. Suratkhabar
IV. Tanih
A. I dan II
B. III dan IV
C. I, II dan III
D. I, II, III dan IV
23. Sektor perindustrian menyumbangkan peluang
pekerjaan seperti berikut kecuali
A. konduktor
B. pekerja mahir
C. pengilang industri
D. pekerja separuh mahir
24. Apakah kesan Rukun Negara ke atas rakyat Malaysia ?
A. Rakyat Malaysia akan bersatu menentang penindasan.
B. Rakyat Malaysia akan lebih peka terhadap
perkembangan di seluruh dunia, terutamanya di dunia Islam.
C. Rakyat Malaysia akan sentiasa patuh kepada kerajaan dan tidak
menentang sebarang dasar atau rancangan kerajaan.
D. Rakyat Malaysia dapat memupuk semangat
setiakawan dan kecemerlangan di kalangan mereka.
25. Antara jenis perkhidmatan pengangkutan di negara kita
yang tidak membawa penumpang ialah
A. feri
B. kapal terbang
C. kontena
D. teksi
Jawab semua soalan dengan
membulatkan pilihan jawapan yang
betul.
1. Manakah antara berikut merupakan sumber tenaga ?
A. Bijih timah
B. Batu arang
C. Air hujan
D. Tanah-tanih
2. Semua yang berikut adalah sumber yang boleh dibaharui
kecuali
A. ikan
B. tanah
C. matahari
D. emas
3. Bahan-bahan berikut diperlukan untuk membuat
barangan di atas :
I. besi
II. getah
III. kayu
IV. batu
A. I dan II
B. I, II dan III
C. I, II dan IV
D. I, II, III dan IV
4. Negeri-negeri berikut mengeluarkan petroleum di
Malaysia kecuali
A. Sabah
B. Sarawak
C. Terengganu
D. Johor
Hasil hutan, kayu balak, damar dan hutan
5. Pernyataan di atas adalah mengenai hutan
A. belukar
B. khatulistiwa
C. gunung
D. paya bakau
6. Hasil laut yang digunakan untuk membuat budu ialah
A. udang C. kerang
B. ketam D. ikan bilis
7. Agensi utama yang terlibat dalam usaha penghutanan
semula ialah
A. Jabatan Perhutanan Semula
B. Unit Perancang Hutan
C. Institut Pemulihan dan Perhutanan Malaysia
D. Institut Penyelidikan Perhutanan Malaysia
8. Cara menangkap ikan yang tidak sesuai digunakan di
pantai timur Semenanjung Malaysia ialah
A. jala
B. pukat tarik
C. kelong
D. pukat tunda
9. Keadaan berjerebu disebabkan oleh
A. pencemaran air
B. pencemaran bunyi
C. pencemaran udara
D. pencemaran laut
10. Hasil eksport Malaysia yang paling utama ialah
A. getah
B. kelapa sawit
C. petroleum
D. barangan kilang
11. Manakah antara berikut adalah contoh industri berat ?
A. Membuat perabot
B. Memproses kelapa sawit
C. Membuat simen
D. Membaiki kereta
12. Barangan berikut dibuat daripada bijih timah kecuali
A. peluru
B. batu jala
C. kotak pensel
D. pembungkus coklat
13. Prinsip Rukun Negara yang ketiga ialah
A. kepercayaan kepada Tuhan
B. kedaulatan undang-undang
C. keluhuran perlembagaan
D. kesetiaan kepada raja dan negara
14. Manakah antara berikut adalah permainan tradisional negara
kita ?
A. Bola sepak
B. Tenis
C. Sepak takraw
D. Badminton
15. Kilang penapis petroleum terletak di ( ).dan di ( )
A. Pelabuhan Kelang, Labuan
B. Bintulu, Labuan
C. Kerteh, Lutong
D. Bintulu, Lutong
16. Berikut ialah akibat daripada banjir kecuali
A. kehilangan nyawa dan harta benda.
B. aktiviti harian tergendala.
C. rancangan lima tahun Malaysia tidak dapat dilaksanakan.
D. sistem perhubungan seperti jalan raya dan jalan kereta
api terputus.
PULAU PINANG
MELAKA
SABAH
SARAWAK
17. Ketua negeri bagi negeri-negeri di atas dikenali sebagai
A. Yang Dipertuan Negeri
B. Yang Dipertua Negeri
C. Ketua Menteri
D. Menteri Besar
18. Mahkamah yang digunakan untuk membicarakan
seseorang yang berumur di bawah 18 tahun ialah
A. Mahkamah Majistret
B. Mahkamah Tinggi
C. Mahkamah Juvana
D. Mahkamah Rayuan
19. Negara kita mula menumpukan perhatian kepada sektor
industri kerana
A. negara kita selalu mengalami bencana alam
seperti banjir yang boleh memusnahkan hasil pertanian.
B. kawasan pertanian telah ditebusguna sebagai
kawasan perumahan.
C. eksport utama negara kita yang kebanyakannya terdiri
daripada bahan-bahan mentah tidak mendapat
harga yang tetap di pasaran dunia.
D. sektor industri mendatangkan keuntungan
yang lebih banyak berbanding dengan sektor
pertanian.
20. Hutan di negara kita dianggap istimewa kerana sebab-sebab
berikut kecuali
A. terdapat tumbuhan dan hidupan liar.
B. menjadi kawasan tadahan hujan.
C. terdapat kegiatan pertanian pindah.
D. membekalkan hasil hutan yang berguna.
21. Antara pernyataan berikut,
yang manakah tidak benar ?
A. Kitar dan guna semula kertas buangan boleh
menyebabkan pencemaran alam.
B. Hasil logam yang dilebur semula boleh digunakan
untuk membuat kenderaan.
C. Dengan adanya proses guna semula kertas, kadar
penebangan hutan dapat dikurangkan.
D. Kitar dan guna semula sisa buangan mengelakkan
pembaziran.
22. Antara berikut, bahan-bahan apakah yang boleh digunakan
untuk tujuan kitar dan guna semula ?
I. Plastik
II. Besi sekerap
III. Suratkhabar
IV. Tanih
A. I dan II
B. III dan IV
C. I, II dan III
D. I, II, III dan IV
23. Sektor perindustrian menyumbangkan peluang
pekerjaan seperti berikut kecuali
A. konduktor
B. pekerja mahir
C. pengilang industri
D. pekerja separuh mahir
24. Apakah kesan Rukun Negara ke atas rakyat Malaysia ?
A. Rakyat Malaysia akan bersatu menentang penindasan.
B. Rakyat Malaysia akan lebih peka terhadap
perkembangan di seluruh dunia, terutamanya di dunia Islam.
C. Rakyat Malaysia akan sentiasa patuh kepada kerajaan dan tidak
menentang sebarang dasar atau rancangan kerajaan.
D. Rakyat Malaysia dapat memupuk semangat
setiakawan dan kecemerlangan di kalangan mereka.
25. Antara jenis perkhidmatan pengangkutan di negara kita
yang tidak membawa penumpang ialah
A. feri
B. kapal terbang
C. kontena
D. teksi
Sumber Negara
Rancangan Pengajaran Harian
Mata pelajaran: Kajian Tempatan
Bidang pelajaran: Sumber Negara
Objektif pembelajaran: Mengetahui cara sumber diperolehi .
Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:
A Menguasai pengetahuan
a) Sumber diperoleh melalui aktiviti seperti perlombongan, pembalakan dan penangkapan
b) Istilah baru seperti pelantar minyak, pam kelikir, mendulang, pukat
tarik, pukat tangkul, pukat tunda, Sel solar
B Menguasai kemahiran
a. Menyatakan cara sumber diperolehi
c. Menghargai sumber
C Mengamalkan sikap dan nilai murni serta pemikiran kreatif
a. Menghargai usaha mendapatkan pelbagai sumber.
Bahan, peralatan dan bahan sumber:
1. Video clip yang berkaitan dengan cara mendapatkan sumber
2. Laptop
3. LCD Projektor
Pengetahuan sedia ada:
- Murid-murid telah mengetahui 7 jenis sumber di Malaysia.
2. Murid-murid telah mengenali jenis sumber dalam negara.
Langkah/Masa | Isi Kandungan | Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran | |
Aktiviti Guru | Aktiviti Murid | ||
Permulaan/ Mencungkil idea (5 min) | video mengenai sumber-sumber yang dimuat turun dari internet | Buat kaitan dengan pengetahuan sedia ada murid dengan menayang video klip tentang sumber-sumber semula jadi. | Murid memberi respon kepada video klip yang ditonton. |
Langkah 1 (10 min) | Perlombongan · Pelantar minyak · Pam kelikir | Mengutarakan satu persoalan utama: Apakah yang digunakan bagi menghidupkan enjin kereta? Tanya hipotesis | Murid membuat hipotesis. Perbincangan dalam kumpulan |
Langkah 2 (10 min) | Penangkapan · Pukat tarik · Pukat tangkul · Pukat tunda | Mengutarakan satu persoalan utama: Apakah yang manusia boleh makan selain daripada sayur, daging, ayam dan buah-buahan? Tanya hipotesis | Murid membuat hipotesis. Perbincangan dalam kumpulan |
Langkah 3 (10 min) | Pembalakan | Mengutarakan satu persoalan utama: Apakah yang digunakan untuk menulis selain daripada pensel? Tanya hipotesis | Murid membuat hipotesis. Perbincangan dalam kumpulan |
Langkah 4 ( 10 min) | Alat-alat yang digunakan untuk mendapatkan sumber semula jadi. · Pelantar minyak · Pam kelikir · Pukat tarik · Pukat tangkul · Pukat tunda | Menerangkan cara mendapatkan sumber semula jadi dengan slaid-slaid gambar. | Murid membuat hipotesis tentang cara-cara mendapatkan sumber semula jadi. Perbincangan dalam kumpulan |
Aplikasi Idea (10 min) | · Enjin kereta dihidupkan dengan petroleum. · Makanan laut untuk khalayak. | Tunjukkan video mengenai cara-cara mendapatkan sumber-sumber semula jadi. | Pelajar menyelesaikan masalah dalam kumpulan. |
Refleksi/ Penutup ( 5 min) | · Lembaran kerja -padankan gambar dengan kenyataan (Lampiran 2) | Taksir kefahaman murid dengan Lembaran kerja -padankan gambar dengan kenyataan (Lampiran 2) | Pelajar berbincang dalam kupulan dan menjawab lembaran kerja yang diberikan. |
Subscribe to:
Comments (Atom)

