Sunday, 11 December 2011

Rukun Negara

Sumber-sumber Di Malaysia

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran:            Kajian Tempatan
Bidang pelajaran:        Jenis –jenis sumber
Objektif pembelajaran: Menyatakan jenis-jenis sumber di Malaysia

Hasil pembelajaran:     Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

                        A         Menguasai pengetahuan
a.       Jenis sumber dibahagi kepada 7 jenis iaitu mineral, air,  udara, hasil hutan , hasil laut dan tanih.
b.      Petroleum, gas asli,kayu rotan, dammar dan tanih.

B         Menguasai kemahiran
a.       Menamakan jenis-jenis  sumber di Malaysia
b.      Melakar peta minda yang menunjukkan 7 jenis sumber
c.       Menghargai sumber alam sekitar

C         Mengamalkan sikap dan nilai murni serta pemikiran  kreatif
a.  cinta kepada negara
b.   menghargai sumber alam sekitar

Bahan, peralatan dan bahan sumber:
1.    gambar yang menunjukkan jenis jenis sumber
2.    Powerpoint yang memaparkan jenis-jenis sumber



Pengetahuan sedia ada:
1.      Murid pernah menggunakan  beberapa jenis sumber dalam kehidupan harian. 






Langkah/Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil idea
(5 min)
Guru menunjukkan gambar –gambar jenis sumber.

Memaparkan gambar dan menyoal.
Meneliti gambar dan menjawab soalan.
Langkah 1
(5min)
Membincangkan     jenis-jenis sumber  berdasarkan gambar dan sumber sebenar.

Guru membincang tentang    jenis-jenis sumber berdasarkan gambar dan sumber sebenar.
Murid membincang tentang    jenis-jenis sumber berdasarkan gambar dan sumber sebenar.
Langkah 2
(15min)
Menunjukkan
powerpoint sambil
menerang
powerpoint.( pp1)
Guru menunjukkan
powerpoint sambil
menerang.
Murid melihat power point yang disediakan. .
Langkah 3
(10min)
Melukis peta minda di bawah bimbingan guru
Guru membimbing murid membuat peta minda.
Murid membuat peta minda di bawah bimbingan guru.

Langkah 4
(5 min)
Menghasil peta minda.
Guru meminta Setiap murid memberi penjelasan tentang peta minda.
Setiap murid memberi penjelasan tentang peta minda
Langkah 5
(10min)
Membuat lembaran kerja
( lampiran1)
Guru mengedarkan lembaran kerja
Murid membuat lembaran kerja yang disediakan
Aplikasi Idea
( 5min)
1 Kesan sumber semakin berkurang
Guru menanya tentang kesan sumber semakin berkurangan
Murid menyelesaikan masalah melalui perbincangan

Refleksi/
Penutup
(5 min)
Guru membuat rumusan tentang jenis-jenis sumber
 Guru membuat rumusan dan menanya soalan.

Murid menjawab soalan.

Latihan Kajian Tempatan Tahun 6

BAHAGIAN  A
Jawab semua soalan dengan 
membulatkan pilihan jawapan yang 
betul.
1. Manakah antara berikut merupakan sumber tenaga ?
A. Bijih timah
B. Batu arang
C. Air hujan
D. Tanah-tanih


2. Semua yang berikut adalah sumber yang boleh dibaharui 
kecuali 
A. ikan
B. tanah
C. matahari
D. emas


3. Bahan-bahan berikut diperlukan untuk membuat 
barangan di atas :
I. besi
II. getah
III. kayu
IV. batu
A. I  dan II       
B. I, II  dan  III
C. I,  II  dan  IV
D.  I, II, III dan IV


4. Negeri-negeri berikut mengeluarkan petroleum di 
Malaysia kecuali 
A. Sabah
B. Sarawak
C. Terengganu
D. Johor


Hasil hutan, kayu balak, damar dan hutan
5. Pernyataan di atas adalah mengenai hutan 
A. belukar
B. khatulistiwa
C. gunung
D. paya bakau


6. Hasil laut yang digunakan untuk membuat budu ialah 
A. udang         C. kerang
B. ketam       D. ikan bilis


7. Agensi utama yang terlibat dalam usaha penghutanan 
semula ialah 
A. Jabatan Perhutanan Semula
B. Unit Perancang Hutan
C. Institut Pemulihan dan Perhutanan Malaysia
D. Institut Penyelidikan Perhutanan Malaysia


8. Cara menangkap ikan yang tidak sesuai digunakan di 
pantai timur Semenanjung Malaysia ialah 
A. jala
B. pukat tarik
C. kelong
D. pukat tunda


9. Keadaan berjerebu disebabkan oleh 
A. pencemaran air
B. pencemaran bunyi
C. pencemaran udara
D. pencemaran laut


10. Hasil eksport Malaysia yang paling utama ialah 
A. getah
B. kelapa sawit
C. petroleum
D. barangan kilang


11. Manakah antara berikut adalah contoh industri berat ?
A. Membuat perabot
B. Memproses kelapa sawit
C. Membuat simen
D. Membaiki kereta


12. Barangan berikut dibuat daripada bijih timah kecuali 
A. peluru
B. batu jala
C. kotak pensel
D. pembungkus coklat


13. Prinsip Rukun Negara yang ketiga ialah 
A. kepercayaan kepada Tuhan
B. kedaulatan undang-undang
C. keluhuran perlembagaan
D. kesetiaan kepada raja dan negara


14. Manakah antara berikut adalah permainan tradisional negara 
kita ?
A. Bola sepak
B. Tenis
C. Sepak takraw
D. Badminton


15. Kilang penapis petroleum terletak di (       ).dan di  (       ) 
A. Pelabuhan Kelang, Labuan
B. Bintulu, Labuan
C. Kerteh, Lutong
D. Bintulu, Lutong


16. Berikut ialah akibat daripada banjir kecuali 
A. kehilangan nyawa dan harta benda.
B. aktiviti harian tergendala.
C. rancangan lima tahun Malaysia tidak dapat dilaksanakan.
D. sistem perhubungan seperti jalan raya dan jalan kereta 
api terputus.


PULAU PINANG
MELAKA
SABAH
SARAWAK
17. Ketua negeri bagi negeri-negeri di atas dikenali sebagai 
A. Yang Dipertuan Negeri
B. Yang Dipertua Negeri
C. Ketua Menteri
D. Menteri Besar


18. Mahkamah yang digunakan untuk membicarakan 
seseorang yang berumur di bawah 18 tahun ialah 
A. Mahkamah Majistret
B. Mahkamah Tinggi
C. Mahkamah Juvana
D. Mahkamah Rayuan


19. Negara kita mula menumpukan perhatian kepada sektor
industri kerana 
A. negara kita selalu mengalami bencana alam 
seperti banjir yang boleh memusnahkan hasil pertanian.
B. kawasan pertanian telah ditebusguna sebagai 
kawasan perumahan.
C. eksport utama negara kita yang kebanyakannya terdiri 
daripada bahan-bahan mentah tidak mendapat 
harga yang tetap di pasaran dunia.
D. sektor industri mendatangkan keuntungan 
yang lebih banyak berbanding dengan sektor 
pertanian.


20. Hutan di negara kita dianggap istimewa kerana sebab-sebab 
berikut kecuali 
A. terdapat tumbuhan dan hidupan liar.
B. menjadi kawasan tadahan hujan.
C. terdapat kegiatan pertanian pindah.
D. membekalkan hasil hutan yang berguna.


21. Antara pernyataan berikut, 
yang manakah tidak benar ?
A. Kitar dan guna semula kertas buangan boleh
menyebabkan pencemaran alam.
B. Hasil logam yang dilebur semula boleh digunakan 
untuk membuat kenderaan.
C. Dengan adanya proses guna semula kertas, kadar 
penebangan hutan dapat dikurangkan.
D. Kitar dan guna semula sisa buangan mengelakkan 
pembaziran.


22. Antara berikut, bahan-bahan apakah yang boleh digunakan 
untuk tujuan kitar dan guna semula ?
I. Plastik
II. Besi sekerap
III. Suratkhabar
IV. Tanih
A. I  dan  II
B. III  dan IV
C. I,  II  dan  III
D. I,  II,  III dan IV


23. Sektor perindustrian menyumbangkan peluang 
pekerjaan seperti berikut kecuali
A. konduktor
B. pekerja mahir
C. pengilang industri
D. pekerja separuh mahir


24. Apakah kesan Rukun Negara ke atas rakyat Malaysia ?
A. Rakyat Malaysia akan bersatu menentang penindasan.
B. Rakyat Malaysia akan lebih peka terhadap 
perkembangan di seluruh dunia, terutamanya di dunia Islam.
C. Rakyat Malaysia akan sentiasa patuh kepada kerajaan dan tidak 
menentang sebarang dasar atau rancangan kerajaan.
D. Rakyat Malaysia dapat memupuk semangat 
setiakawan dan kecemerlangan di kalangan mereka.


25. Antara jenis perkhidmatan pengangkutan di negara kita 
yang tidak membawa penumpang ialah 
A. feri
B. kapal terbang
C. kontena
D. teksi

Peta Malaysia

Sumber Negara

Rancangan Pengajaran Harian 

Mata pelajaran:            Kajian Tempatan        
Bidang pelajaran:        Sumber Negara
Objektif pembelajaran: Mengetahui cara sumber diperolehi   .

Hasil pembelajaran:     Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

                        A         Menguasai pengetahuan
a)      Sumber diperoleh melalui aktiviti seperti  perlombongan, pembalakan dan penangkapan
b)       Istilah baru seperti  pelantar minyak, pam kelikir, mendulang, pukat  
 tarik, pukat tangkul, pukat  tunda, Sel solar

B         Menguasai kemahiran
a.       Menyatakan cara sumber diperolehi
c.       Menghargai sumber

C         Mengamalkan sikap dan nilai murni serta pemikiran  kreatif
a.  Menghargai usaha mendapatkan pelbagai sumber.
           
Bahan, peralatan dan bahan sumber:
1.      Video clip yang berkaitan dengan cara mendapatkan sumber
2.      Laptop
3.      LCD Projektor

Pengetahuan sedia ada:
  1. Murid-murid telah mengetahui 7 jenis sumber di Malaysia.
2.      Murid-murid telah mengenali jenis sumber dalam negara.


Langkah/Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil idea
(5  min)
video mengenai sumber-sumber yang dimuat turun dari internet


Buat kaitan dengan pengetahuan sedia ada murid dengan menayang video klip tentang sumber-sumber semula jadi.
Murid memberi respon kepada video klip yang ditonton.
Langkah 1
(10   min)
Perlombongan

·         Pelantar minyak
·         Pam kelikir

Mengutarakan  satu persoalan  utama:
Apakah yang digunakan bagi menghidupkan enjin kereta?

Tanya hipotesis
Murid membuat hipotesis.

Perbincangan dalam kumpulan
Langkah 2
(10  min)
Penangkapan

·       Pukat tarik
·       Pukat tangkul
·       Pukat tunda

Mengutarakan satu persoalan utama: Apakah yang manusia boleh makan selain daripada sayur, daging, ayam  dan buah-buahan?

Tanya hipotesis
Murid membuat hipotesis.

Perbincangan dalam kumpulan

Langkah 3
(10 min)
Pembalakan


Mengutarakan satu persoalan utama: Apakah yang digunakan untuk menulis selain daripada pensel?
Tanya hipotesis

Murid membuat hipotesis.

Perbincangan dalam kumpulan

Langkah 4
( 10 min)
Alat-alat yang
digunakan untuk
mendapatkan sumber
semula jadi.
·       Pelantar minyak
·       Pam kelikir
·       Pukat tarik
·       Pukat tangkul
·       Pukat tunda
Menerangkan cara
mendapatkan   
sumber semula jadi dengan slaid-slaid gambar.
Murid membuat hipotesis tentang cara-cara mendapatkan sumber semula jadi.

Perbincangan dalam kumpulan
Aplikasi Idea
(10 min)
·         Enjin kereta dihidupkan dengan petroleum.
·         Makanan laut untuk khalayak.

Tunjukkan video mengenai cara-cara mendapatkan sumber-sumber semula jadi.
Pelajar menyelesaikan masalah dalam kumpulan.
Refleksi/
Penutup
( 5  min)
·         Lembaran kerja
-padankan gambar dengan kenyataan
(Lampiran 2)
 Taksir kefahaman murid dengan Lembaran kerja
-padankan gambar dengan kenyataan
(Lampiran 2)

Pelajar berbincang dalam kupulan dan menjawab lembaran kerja yang diberikan.