Sunday, 11 December 2011

Sumber-sumber Di Malaysia

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran:            Kajian Tempatan
Bidang pelajaran:        Jenis –jenis sumber
Objektif pembelajaran: Menyatakan jenis-jenis sumber di Malaysia

Hasil pembelajaran:     Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

                        A         Menguasai pengetahuan
a.       Jenis sumber dibahagi kepada 7 jenis iaitu mineral, air,  udara, hasil hutan , hasil laut dan tanih.
b.      Petroleum, gas asli,kayu rotan, dammar dan tanih.

B         Menguasai kemahiran
a.       Menamakan jenis-jenis  sumber di Malaysia
b.      Melakar peta minda yang menunjukkan 7 jenis sumber
c.       Menghargai sumber alam sekitar

C         Mengamalkan sikap dan nilai murni serta pemikiran  kreatif
a.  cinta kepada negara
b.   menghargai sumber alam sekitar

Bahan, peralatan dan bahan sumber:
1.    gambar yang menunjukkan jenis jenis sumber
2.    Powerpoint yang memaparkan jenis-jenis sumber



Pengetahuan sedia ada:
1.      Murid pernah menggunakan  beberapa jenis sumber dalam kehidupan harian. 






Langkah/Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil idea
(5 min)
Guru menunjukkan gambar –gambar jenis sumber.

Memaparkan gambar dan menyoal.
Meneliti gambar dan menjawab soalan.
Langkah 1
(5min)
Membincangkan     jenis-jenis sumber  berdasarkan gambar dan sumber sebenar.

Guru membincang tentang    jenis-jenis sumber berdasarkan gambar dan sumber sebenar.
Murid membincang tentang    jenis-jenis sumber berdasarkan gambar dan sumber sebenar.
Langkah 2
(15min)
Menunjukkan
powerpoint sambil
menerang
powerpoint.( pp1)
Guru menunjukkan
powerpoint sambil
menerang.
Murid melihat power point yang disediakan. .
Langkah 3
(10min)
Melukis peta minda di bawah bimbingan guru
Guru membimbing murid membuat peta minda.
Murid membuat peta minda di bawah bimbingan guru.

Langkah 4
(5 min)
Menghasil peta minda.
Guru meminta Setiap murid memberi penjelasan tentang peta minda.
Setiap murid memberi penjelasan tentang peta minda
Langkah 5
(10min)
Membuat lembaran kerja
( lampiran1)
Guru mengedarkan lembaran kerja
Murid membuat lembaran kerja yang disediakan
Aplikasi Idea
( 5min)
1 Kesan sumber semakin berkurang
Guru menanya tentang kesan sumber semakin berkurangan
Murid menyelesaikan masalah melalui perbincangan

Refleksi/
Penutup
(5 min)
Guru membuat rumusan tentang jenis-jenis sumber
 Guru membuat rumusan dan menanya soalan.

Murid menjawab soalan.

No comments:

Post a Comment